Systemy wsparcia dla niepełnosprawnych

 

W dobie coraz szybciej rozwijających się technologii także osoby niepełnosprawne mają coraz prostsze życie. Powstają specjalne systemy nowoczesnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych, które pomagają zarówno codziennych obowiązkach, jak i w razie nagłego wypadku.

Systemy pomocy dla osób niepełnosprawnych

Czy możemy wyobrazić sobie jak to jest?

Tak jak dobrze zaprojektowana infrastruktura, tak dobrze dobrane sprzęty mogą ułatwiać funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Dla wielu z nich nowoczesne rozwiązania to furtka do lepszego życia. Otwierają się przed nimi możliwości, o których przedtem nawet nie śmieli marzyć. Obecnie powstaje wiele sprzętów, programów i aplikacji, dzięki którym niepełnosprawni mogą chociaż w pewien sposób zasmakować niezależnego życia.

Osoby w pełni zdrowe nie są w stanie uświadomić sobie jak dużą pomoc mogą przynieść nawet najprostsze rozwiązania. Na co dzień wykonujemy wiele czynności bezrefleksyjnie, automatycznie. Nie zdajemy sobie sprawy, że większości z nich nie bylibyśmy w stanie dokonać np. siedząc na wózku inwalidzkim.

Niepełnosprawność a niepełnosprawność – czy są sobie równe?

Każdy przypadek jest inny, tak samo jak nie ma dwóch identycznych ludzi. Powstający sprzęt i nowe technologie są zatem bardzo zróżnicowane by pomóc jak największej liczbie ludzi, zmagających się z rozmaitymi problemami.

Niektóre rodzaje niepełnosprawności

  • Ruchowa, która objawia się ograniczonymi możliwościami motorycznymi.
  • Osoby niewidome i niedowidzące, które mają problem ze wzrokiem.
  • Osoby głuche i niedosłyszące, które mają problem z przyswajaniem werbalnych przekazów i informacji.

Systemy pomocy dla osób niepełnosprawnych

Sprzęty, które mogą pomóc w codziennym życiu

Dla osób z ograniczonymi możliwościami motorycznymi dobą pomocą są przyrządy np. do zapinania guzików, ubierania skarpet, czy też zakładania ubrań. Genialnym w swojej prostocie jest tzw. piszący ptak. Jest to długopis, który dzięki specjalnej budowie jest

zdecydowanie łatwiejszy do utrzymania i pewnie leży w dłoni. Świetnym pomysłem jest też telefon Clarity Fortissimo, który można odbierać głosowo, bez użycia rąk.

Osobom niewidomym z pewnością pomoże odpowiednie oprogramowanie sprzętów elektronicznych, które od tej pory będą czytać teksty wyświetlające się na ekranie. W wielu cyfrowych sprzętach wprowadzono też sterowanie głosowe. Ciekawą opcja jest tester kolorów, który po przyłożeniu do konkretnego przedmiotu informuje o barwie. Użyteczne są też urządzenia lektorskie, które czytają teksty drukowane. Dużą popularnością cieszy się też Braille Labeller, czyli sprzęt do wykonywania etykiet w języku Braille’a.

Osobom niesłyszącym pomagają m.in. wibrujący budzik, odpowiednio skonfigurowany telefon, czy też czujniki, które przetwarzają dźwięki na sygnały świetlne.

 

Wiele systemów dla osób niepełnosprawnych znaleźć można w sklepie https://sklep-ecsystem.pl/