Systemy telewizji dozorowej

CCTV (Closed Circuit Television) jest to po prostu zamknięty obieg telewizji dozorowanej. Składa się z połączonych ze sobą elementów, dzięki którym mamy mieć poczucie pełnego bezpieczeństwa, zapewnić kontrolę oraz pomóc w usprawnieniu pracy pracowników. Najważniejszymi cechami kamer CCTV są przede wszystkim ich nowoczesność oraz funkcjonalność. Występuje podział urządzeń związanych z tym systemem na analogowe, cyfrowe oraz hybrydowe.

System telewizji dozorowej może się składać z urządzeń takich jak:

 • kamery CCTV
 • urządzenia rejestrujące
 • czujniki ruchu
 • przewody, zasilacze, zestawy audio/video
 • obudowy, akcesoria
 • karty sieciowe i mikro serwery typu “Cloud”

Dzięki zaawansowanym technologicznie kamerom przemysłowym mamy możliwość rejestry wizji z wykorzystaniem trybu kolorowego lub monochromatycznego, pracy w dzień, obserwacji nocnej wykorzystując lampy oświetleniowe w podczerwieni, automatycznym włączaniem przez detekcję ruchu z możliwością wywołania alarmu. Co więcej mamy możliwość bezpośrednio zapisać materiał na komputery PC oraz dowolnie go obrobić i przesłać za pomocą Internetu, czy sieci LAN.

 

Procedura wyboru systemu bezpieczeństwa

Niektóre przedsiębiorstwa, zazwyczaj te międzynarodowe mają odgórnie ustalone wytyczne związane z systemem bezpieczeństwa według normy EN 50132-7 dotyczące również systemów CCTV. Aby poprawnie dokonać wdrożenia systemu, konieczne jest wykonanie czynności jak np.:

 1. zaprojektowanie sieci CCTV
 2. dobranie odpowiedniej sieci urządzeń kamer przemysłowych, np. tych działających na podczerwień
 3. instalacja i odpowiednia konfiguracja systemu
 4. wykonanie testowego rozruchu systemu
 5. ciągła konserwacja podczas używania

Wybór systemu

System, który zdecydujesz się zastosować, musi przede wszystkim spełniać twoje indywidualne preferencję oraz być dostosowanym do konkretnych przypadków. W lokalnych firmach, zestaw złożonych tylko z dwóch kamer będzie się dobrze sprawdzał. Natomiast, jeśli mowa o wielkopowierzchniowych sklepach i hipermarketach, system telewizji dozorowej CCTV powinien liczyć minimum 20 kamer na jednej powierzchni. Należy przemyśleć także obecność odpowiedniej kamery IP, która umożliwia nam monitoring 24/7. Monitoring CCTV stosuje się przede wszystkim ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, jak i mieszkańców. Dlatego warto przemyśleć jego montaż, nie tylko w swoim przedsiębiorstwie ale również w domu. Warto podkreślić relatywnie niewielki koszt instalacji monitoringu CCTV w porównaniu z tym co nam gwarantuje monitoring, przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również zwiększenie produktywności pracowników.