Czym jest monitoring IP?

IP – Internet Protocol jest systemem monitorowania mającym zastosowanie najczęściej w domach oraz miejscach, gdzie potrzebna jest wysoka jakość obrazu z możliwością rejestrowania nawet najmniejszych szczegółów. Pozwala obsługiwać obiekty rozległe pod względem powierzchni bez problemów z odbiorem sygnału z każdej kamery podpiętej do systemu.

 

Jak działa system IP ?

Sygnał pomiędzy kamerami a odbiornikiem w systemie IP odbywa się poprzez połączenie internetowe LAN. Sprawia to, że nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o odległość rozmieszczonych rejestratorów. Jeden system może obejmować budynek o dużej powierzchni, gdzie każda z kamer znajduje się nawet kilka pięter od siebie. Ograniczeniem jest jednak przepustowość sieciowa. Zależnie od rodzaju połączenia prędkość może się wahać nawet od 100 Mb/s nawet do 1000 Mb/s. Dzięki połączeniu internetowemu, użytkownik może bez przerwy mieć podgląd oraz kontrolę nad kamerami (na przykład w przypadku kamer obrotowych) za pomocą laptopa czy telefonu.

 

Wysoka jakość monitoringu

Największym plusem monitoringu IP jest wysoka rozdzielczość uzyskiwanego obrazu. Obecnie sprzedawane kamery mogą zarejestrować obraz w jakości HD, FullHD, czy 4K. Stawia to kamery IP wysoko ponad systemami analogowymi, których przekazy transmitowane są na o wiele niższym poziomie. Co więcej, przekaz ten daje o wiele szersze możliwości zarządzania i jest bardziej odporny na na zakłócenia. W odróżnieniu od kamer analogowych, sygnał monitoringu IP będzie bez wyjątku pozbawiony szumów czy tak zwanego “pikselowania”. To natomiast ułatwia odczytanie nawet najdrobniejszych szczegółów w razie zaistniałych potrzeb.

 

Modyfikowanie

Rozbudowa jest także wielką zaletą monitoringu IP ze względu na swoją bezproblemowość. Wykorzystanie sieci LAN, WLAN i WAN pozbawia użytkowników takich kłopotów, jak na przykład niewystarczająca długość przewodów (IP korzysta z istniejącej już sieci komputerowej), czy sam montaż kamer. Każdy odbiornik można skonfigurować według własnych potrzeb i dostosowywać do rodzaju budynku, w którym system jest zamontowany. Daje to więc praktycznie całkowitą dowolność we wprowadzanych zmianach.

 

Łatwiejsze zasilanie

Popularnym rozwiązaniem w przypadku kamer IP jest zastosowanie PoE – Power over Ethernet. Technologia ta daje możliwość przesyłu zasilania do urządzeń za pomocą przewodu UTP. Dzięki temu, oprócz samej transmisji obrazu, uzyskać możemy także zasilanie. Użytkownik jest w stanie wówczas zaoszczędzić pieniądze, które normalnie musiałby wydać na instalację elektryczną. Zastosowanie PoE nie wpływa w żaden sposób na jakość czy prędkość transmisji.