Charakterystyka monitoringu AHD

System monitoringu AHD (Analog High Definition) umożliwia przesyłanie obrazu HD 720P oraz FullHD 1080P w analogowej strukturze kablowej. Co ciekawe, monitoring AHD działa w taki sam sposób jak powszechnie stosowany analogowy system monitoringu CCTV. Dzięki temu systemowi jesteśmy w stanie przesłać obraz wysokiej rozdzielczości HD i FullHD na dystans do 500 metrów, posługując się kablem koncentrycznym RG59. System AHD, stał się więc alternatywną metodą w systemach analogowych. W porównaniu z np. IP czy HD-SDI, nie wymaga wymiany struktury kablowej. Dodatkowym plusem AHD jest używanie kamer w systemach analogowych jak np. 960H, za pomocą analogowego wyjścia CVBS. Dzięki temu możliwa będzie przynajmniej częściowa modernizacja wcześniejszych systemów, bez konieczności wykonania zamiany urządzeń rejestrujących DVR. Stanowi to podstawową różnicę między popularnym systemem HDCVI.

Kamera i rejestrator AHD

Kamera AHD, w wersji HD jest przykładem wykorzystania przetwornika CMOS o rozdzielczości 1,3Mpx lub 1,4Mpx dla wersji 720P oraz 2Mpx w wersji FullHD. Wyposażenie będzie różniło się od producenta oraz zastosowania matryc CMOS oraz procesorów obróbki sygnału DSP, chodzi tu m.in o obecność mechanicznego filtra IR-Cut, redukcji szumów 3D-NR, funkcji WDR, podbicia czułości Sens-Up, czy też ekranowego Menu ze zdalnym dostępem UTC. Rejestrator AHD natomiast stanowi przykład urządzeń rejestrujących, których oferta nie jest znana w pełni. Przez docierające jedynie szczątkowe informacje, nie jesteśmy w stanie dokonać opisu.

 

Podstawowe różnice między AHD a HDCVI

Analizując ogólne działanie obydwu systemów, można zauważyć bardzo duże podobieństwo. Dopiero po ostatecznym rezultacie i jakości systemu AHD, będziemy w stanie zobaczyć właściwy efekt, m.in z wykorzystaniem rejestratorów Analog HD i urządzeń pracujących w jakości FullHD 1080P. Co wyróżnia standard AHD jest duży zasięg transmisji, aż do 500 metrów. Ta odległość zależna jest od rodzaju zastosowanego przewodu – skrętu lub kabla koncentrycznego. Przesyłanie obrazy odbywa się w czasie rzeczywistym, bez jakichkolwiek opóźnień spowodowanych pracą sieci LAN, jak to jest w przypadku technologii IP. Co więcej, urządzenia wykorzystujące technologię AHD – kamery i rejestratory, są bardziej ekonomiczne niż np. systemy sieciowe. System AHD pozwala nam również używać analogowe wyjście CVBS, przez co mamy możliwość podpięcia kamery do każdego analogowego rejestratora DVR. Natomiast HDCVI opiera się przede wszystkim na transmisji TX – RX, przez co działa wyłącznie z konkretnymi rejestratorami HDCVI – CVR.